Długość - 74,3 km

Źródła Płoni znajdują się obok Barlinka, na terenie Parku Kulturalno-Krajobrazowego „Dolina Płoni". Płonia na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej przepływa przez jezioro Płoń, następnie przez południową część Jeziora Miedwie i małe Jezioro Żelewko. Dalej pokonując Puszczę Bukową wpływa do małych stawów Klasztornego i Cysterskiego oraz przez Równinę Goleniowską uchodzi do Jeziora Dąbie. Rzeka Płonia charakteryzuje się dużą czystością wód, wartkim nurtem, a w jej przeźroczystych wodach łatwo można zobaczyć pływające ryby.

Płonia - kajaki

Kajakiem możemy przepłynąć 65 km rzeki od wsi Niepołocko do ujścia w Jeziorze Dąbskim. Charakter rzeki oraz jej pierwotność niesie spore wyzwania dla płynących kajakiem. Można by rzec, że jest to prawdziwie survivalowa przygoda. W górnym brzegu rzeki napotkamy na pozostałości wielu młynów rzecznych, w dolnym zaś dużo jest zwalonych drzew i gałęzi. Zmusza nas to do zachowania szczególnej ostrożności na tych odcinkach.

Na cały 65 km spływ należy przeznaczyć 6 dni. Bardziej zaawansowani kajakarze pokonują ten dystans w 3 dni. Bazy turystyczne możemy znaleźć w okolicach miejscowości Morzyczyna i Wierzchlądu. Dalej o miejsce biwakowe raczej ciężko.

Ciekawe miejsca na trasie spływu

Morzyczyn - letniskowa miejscowość z piękną infrastrukturą wodną.
Kołbacz - tutaj należałoby się zatrzymać i obejrzeć zabytkowe opactwo Cystersów.
Staw Cysterski i Staw Klasztorny
Jaz młyński w Dąbiu