Jezioro Dąbie jest jeziorem deltowym, pochodzenia polodowcowego. Jest 4 jeziorem w Polsce pod względem powierzchni. Jest jeziorem płytkim o średniej głębokości wynoszącej 2,61 m. Zznajduje się na nim kilkanaście wysp a najwieksze z nich to i - Dębina 516 ha, Czarnołęka 270 ha, Radolin, Mewia Wyspa i Ostrów Grabowski.

Jezioro Dąbie jest jedynym jeziorem w Polsce pływają statki pełnomorskie.

Zalew Szczeciński to najbardziej na południe wysunięta zatoka Morza Bałtyckiego, od którego oddzielony jest wyspami Uznam i Wolin. Średnia głębokość Zalewu to 3,8m.

Jezioro Dąbie i Zalew Szczeciński - kajaki

Zważywszy na fakt, że są to obszary wodny otwarte, na którym niejednokrotnie zdarzają się nieprzewidywane warunki kajakowe, ze spływów na Jeziorze Dąbie i Zalewie Szczecińskim powinny korzystać jedynie osoby o dużym doświadczeniu. Często bardzo szybko powstaje wysoka i krótka fala, spowodowana płytkim akwenem . Dlatego najbardziej właściwym jest pływanie po tych wodach przy brzegu. Powinno wtedy ustalać cele pomiędzy turystycznymi miejscowościami: Budzyń, Stepnica, Kopice, Wolin, Kamień Pomorski, Dziwnów.

Ciekawostki

W 1759 roku w czasie wojny 7-letniej na Zalewie Szczecińskim w pobliżu Mielizny Rzepczyńskiej rozegrała się bitwa morska, w której flota Pruska przegrała walkę z okrętami Szwedzkimi.
Wody zalewu należą do wód brachicznych, tzn. częściowo zasolonych. Słona woda zwykle nie wypływa poza obszar delty rzeki Świny.