Długość: 60 km

GOWIENICA

Rzeka wypływa ze źródeł w dolinie torfowej w okolicach Burowa. Dalej przez Równinę Goleniowską w kierunku północnym przez lasy Puszczy Goleniowskiej wpływa do wód Roztoki Odrzańskiej (Zalewu Szczecińskiego) obok miejscowości Stepnica. Dolinę rzeki wypełniają torfy, piaski rzeczne, a gdzieniegdzie występują piękne wydmy. Jej niesamowicie czyste wody obfitują w stada ryb łososiowatych - pstrągi, łososie, trocie.

Rzeka STEPNICA

Stepnica jest prawym dopływem Gowienicy. Jej źródła znajdują się w okolicach miejscowości Maszewo. Stepnica wpada do Gowienicy pod wsią Bodzęcin. Od tego momentu rzeka, po połączeniu z Gowienicą, niesie znacznie więcej wody niż rzeka główna.

Gowienica i Stepnica - kajaki

Szlak kajakowy rzek Gowienicy i Stepnicy łącznie wynosi ok. 57 km. Jest to jeden z najdłuższych i najciekawszych szlaków kajakowych "Pojezierza Szczecińskiego". Szlak ten zalicza się do szlaków trudniejszych. Wymaga to od uczestników dużego zapasu sił i pewnej znajomości techniki pływania kajakiem. Na spływy należy wybierać czas wiosenny, żeby uniknąć okresowych niskich stanów wód rzeki, szczególnie w jej górnym biegu. Zaletą tej rzeki jest niezbyt prędki nurt, co pozwala na doskonałe manewrowanie kajakiem i naukę pokonywania naturalnych przeszkód. Procentuje to później na bardziej zaawansowanych technicznie szlakach kajakowych.

Pokonanie całej trasy zajmuje ok. 3 - 4 dni. Jeżeli chcielibyśmy przepłynąć równocześnie Roztokę Odrzańską i Jezioro Dąbie do przystani PTTK lub do przystani na południowym brzegu Jeziora Dąbie, to potrzebujemy na to dodatkowych 2 dni. Na całym szlaku rzeka silnie meandruje w niezaludnionych terenach leśnych. Jej malowniczość, wody pełne zwalonych pni drzew, przypomina nam, że płyniemy przez pierwotne tereny Puszczy Goleniowskiej.

Ciekawe miejsca na trasie spływu

Świbno (Schiebenhorst) w pobliżu Stepnicy - urodził się w niej Kapitan Robert Hilgendorf - legendarny żeglarz, zwany Diabłem z Hamburga. Był on jednym z najwybitniejszych kapitanów żaglowców frachtowych przełomu XIX i XX wieku. Zasłynął rekordową ilością przepłynięć wokół Przylądka Horn pod żaglami, łącznie 66 razy. O skali trudności tego wyczynu niech świadczy fakt, że, aż 800 żaglowców i statków zatonęło w rejonie przylądka Horn.

Babigoszcz (niem. Hammer) - Młyn wodny, murowano-ryglowy z połowy XIX wieku, przebudowany na zajazd.

Stepnica - zabytki

Zabytkowa Tawerna rybacka - współcześnie restauracja

Kościół Św. Jacka z 1741 roku